Egyszerűbb, de komolyabb ok is állhat a háttérben.



A nyaki merevség lehet átmeneti és tartós állapot is, mely jelentősen rányomja a bélyegét a hétköznapokra, különösen, ha más tünetek, például váll- vagy fejfájás is társul mellé.

 

Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, melyekkel orvoshoz kell fordulni.

Fejfájást is okozhat

A nyakmerevség jellegzetes tünete a fájdalom és a nyak mozgatásának nehézsége, mely főként a fej oldalra fordításakor jelentkezik. Néha a nyak olyan merevvé válhat, hogy csak a teljes test elfordításával tudunk oldalra nézni. Igen gyakran jelentkezik ez a panasz reggel, felkelés után, ám egyes esetekben egész nap fennáll a merevség.

Máskor konkrét mozdulathoz köthető a fájdalom, amikor mintegy meghúzzuk a nyakunkat. Elképzelhető, hogy a nyaki probléma az oka a fejfájásnak, váll- és karfájdalomnak is. A nyaki merevséggel járó fájdalom az egészen enyhétől a komoly, éles, kínzó érzésig terjedhet. Különösen oldalra fordításnál nyilallhat bele a fájdalom a testrészbe, ami adott esetben lehetetlenné teszi az olyan mindennapos tevékenységeket, mint például az autóvezetés.

Gyakori és ritka okok a háttérben

A nyakmerevség leggyakoribb oka a rándulás. Különösen a lapockaemelő izom hajlamos a sérülésre, mely összekapcsolja a nyaki gerincet a vállal. Ez az izom számos hétköznapi tevékenység során megrándulhat, terhelődhet. Ilyen lehet a rossz pozícióban történő alvás, a sportsérülés, amikor hirtelen behatásra oldalra csapódik a fej, a tartós, helytelen nyakpozíció, jellemzően számítógép- vagy mobiltelefon-használat kapcsán.  Előfordul továbbá, hogy a tartós stressz miatti izomfeszültség okozza a nyak merevségét is.

Forrás:

https://femina.hu/egeszseg/reggeli-fejfajas-nyakmerevseg-miatt/

Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!